co jeszcze można zrobić monecie...

Dyskusje o monetach bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej
Awatar użytkownika
Zatoichi
Posty: 135
Rejestracja: 25 lut 2020, 09:12

co jeszcze można zrobić monecie...

Post autor: Zatoichi » 24 sty 2023, 21:33

Jeszcze kurz nie opadł po ostatnim wstrząsającym filmie ANMN o weryfikacji monet przy pomocy pilnika a dzisiaj znalazłem taką oto aukcję:
https://allegro.pl/oferta/10-zl-1933-tr ... 3172687052

Nawet z daleka coś nie pasuje jak się porówna stan monety z tą z karteczki, no i rzeczywiście, oto ona w stanie sprzed 2 lat:
https://aukcjamonet.pl/product/34194/ii ... utt-piekny
Pozdrawiam,
Zatoichi

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: co jeszcze można zrobić monecie...

Post autor: brodacz » 25 sty 2023, 07:59

Problem jest zupełnie inny. To fotki z pierwszej aukcji przekłamują rzeczywistość. Wystarczy ostre światło i znika dynamika tonalna. Wszystko to co zostało uwypuklone na nowych fotkach, istniało wcześniej, ale nie mogło być odzwierciedlone taka techniką fotografowania. Z każdego wycierucha umiem zrobić na fotkach stan 1-.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5410
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: co jeszcze można zrobić monecie...

Post autor: meszuzel » 25 sty 2023, 11:29

W zasadzie zgadzam sie z brodaczem. A jako, że lata temu sam doświadczyłem zakupu czyszczonej monety z ogromną liczbą rys, od Niemczyka, których na fotkach nie było widać, to stawiam, że antykwariat zrobił ten sam numer.
Oczywiście istnieje ewentualność, że aktualny właściciel cos tam chciał upiększać, ale jako, że na obu aukcjach sa te same punkty z zabrudzeniami to w zasadzie taka ewentualność sama sie wyklucza.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Kulfon55
Posty: 57
Rejestracja: 08 sie 2022, 14:48

Re: co jeszcze można zrobić monecie...

Post autor: Kulfon55 » 25 sty 2023, 14:12

Mimo wszystko czy ta moneta nie zasługuje na 1-? Chyba skoro nie ma wytarć na najwyższych partiach, a jedynie rysy to moneta wciąż się kwalifikuje na stan menniczy/ms/1-.

Dla przykładu podam poniższą monetę. Moneta z innego domu aukcyjnego. Rysy ewidentnie widać, a mimo to oceniona na 1/1-.
https://onebid.pl/pl/monety-prl-1-zloty-1965/1555247

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5410
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: co jeszcze można zrobić monecie...

Post autor: meszuzel » 25 sty 2023, 14:34

Ta złotówka jeśli ma tylko tyle rys ile na fotografii to jest to moneta mennicza. Nie jest idealnym menniczym okazem ale mimo wszystko mennicza. W aukcji jest zaznaczone I- co jest zgodne z tym co na fotkach.

Traugutt menniczym nie jest. Jest monetą czyszczoną czyli poza stanową. W gradingu określiliby ją jako MS Cleaneg. Czyli moneta z cechami menniczymi ale czyszczona. Takie sprzężenie zwrotne. :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Zatoichi
Posty: 135
Rejestracja: 25 lut 2020, 09:12

Re: co jeszcze można zrobić monecie...

Post autor: Zatoichi » 25 sty 2023, 22:30

meszuzel pisze:
25 sty 2023, 11:29
W zasadzie zgadzam sie z brodaczem. A jako, że lata temu sam doświadczyłem zakupu czyszczonej monety z ogromną liczbą rys, od Niemczyka, których na fotkach nie było widać, to stawiam, że antykwariat zrobił ten sam numer.
Oczywiście istnieje ewentualność, że aktualny właściciel cos tam chciał upiększać, ale jako, że na obu aukcjach sa te same punkty z zabrudzeniami to w zasadzie taka ewentualność sama sie wyklucza.
Argument z punktowymi zabrudzeniami dobry, ale wciąż mam wrażenie że nowe zdjęcia pokazują szczególnie drastycznie wytarcia w polu, tak jakby właściciel chciał jej nadać trochę blasku ściereczką :)
meszuzel pisze:
25 sty 2023, 14:34
Traugutt menniczym nie jest. Jest monetą czyszczoną czyli poza stanową.
Tu pełna zgoda, akurat u Niemczyka zrobiłem kilka zakupów i nie miałem do czynienia z podobnym przypadkiem, stąd też niedowierzanie.
Pozdrawiam,
Zatoichi

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5410
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: co jeszcze można zrobić monecie...

Post autor: meszuzel » 26 sty 2023, 09:20

Zatoichi pisze:
25 sty 2023, 22:30
... ale wciąż mam wrażenie że nowe zdjęcia pokazują szczególnie drastycznie wytarcia w polu, tak jakby właściciel chciał jej nadać trochę blasku ściereczką :)
Może być tak jak piszesz, ale jeśli nie mamy takich samych zdjęć porównawczych, to możemy sobie tylko po gdybać.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: co jeszcze można zrobić monecie...

Post autor: Morgon » 26 sty 2023, 20:16

Widać że fotki z ANMN są w miękkim świetle i jeszcze częściowo prześwietlone. Na takich zdjęciach nie widać rys i śladów czyszczenia.
Ja miałem przypadki zakupu czyszczonego złomu od niemal wszystkich wiodących sprzedawców. Niektórych mam na czarnej liście, bo są wyjątkowo nieuczciwi z fotografiami. Generalnie trzeba uważać.

ODPOWIEDZ