Getto Łódź, 10 marek 1943 Mg - kropka i kwadrat w literze Ü

Dyskusje o monetach bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej
Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Getto Łódź, 10 marek 1943 Mg - kropka i kwadrat w literze Ü

Post autor: mmz » 25 maja 2023, 14:54

Ten kwadrat jako kropka wygląda jak wklejka w zdjęcie, czyli fotomontaż. A moneta jak moneta. Zastanawiają mnie te zdwojenia liter. Wiem, że tak się zdarza (widziałem takie monety IIRP, np. 2 złote głowa kobiety, czy 2 złote żniwiarka), ale tu monety były bite jak w manufakturze. I jeżeli by tak było, to by znaczyło, że prasa śrubowa odbijała, a to jest niemożliwe.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Getto Łódź, 10 marek 1943 Mg - kropka i kwadrat w literze Ü

Post autor: Marek1 » 28 maja 2023, 19:02

Witam,

Dzięki za odpowiedź.
Jednak na 100% nie jest to wklejka w zdjęcie. Moneta istnieje.
Jak wspominał we wcześniejszym wpisie Gral69 ma On również monetę z jednym kwadratem zamiast jednej kropki. Tylko odwrotnie nad Ü.
I tu jest przysłowiowy pies pogrzebany.
Gral69 wspominał, że uważał iż ta moneta jest prawdopodobnie falsem.

Ciekawym jest czy ktoś widział podobna monetę z kwadratem, która miałaby potwierdzony certyfikat autentyczności od któregoś z uznanych autorytetów w tej dziedzinie.

W nawiązaniu do uwag mmz ciekawe jest też ( nigdzie o tym nie słyszałem i nie przeczytałem ) czy możliwa jest taka sytuacja jaka zdarzała się i w PRL i III RP, że kropki ze stempla się np. wykruszały i dorabiano je. I nie zawsze idealnie.

Pozdrawiam
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Getto Łódź, 10 marek 1943 Mg - kropka i kwadrat w literze Ü

Post autor: mmz » 29 maja 2023, 14:48

Kropki raczej się nie wykruszały, a zapychały. I może je czyszczono, dłubiąc czymkolwiek.

W PRL nikt by nie robił takiej fuszerki jak czyszczenie stempla i regeneracja poprzez poprawianie reliefu. A dla Getta, teoretycznie jestem sobie to w stanie wyobrazić, bo te stemple były jednostkowe, każdy inny, więc korekty są możliwe i akceptowalne. Ale czy taka kropka, czy raczej jej brak, to byłby powód do korekty? Skoro używano stempli pękniętych, to brak kropki nie jest krytyczny i nie jest warty odtworzenia.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Getto Łódź, 10 marek 1943 Mg - kropka i kwadrat w literze Ü

Post autor: Marek1 » 29 maja 2023, 20:13

Witam,

Dzięki za info.
W poprzednim wpisie byłem z pośpiechu trochę nieprecyzyjny. Gdy np. ze stempla odpadał znak mennicy "wklejano" nowy, a nie robiono nowego stempla. Stąd odmiany tej samej monety w tzw. wędrującym po monecie znakiem mennicy.

Tutaj najbardziej zastanawia mnie ten kwadrat.
Zapchany stempel nie zmieniłby kropki w idealny kwadrat.
Pewnie, że mogę sobie wyobrazić taka sytuację, że kropki "znikły" i w pośpiechu dorobiono i "wklejono" niedorobioną kropkę w postaci kwadratu.
Najgorsze jest to, że w literaturze nie ma żadnego zdjęcia z kwadratem.
Są różne i najróżniejsze kropki. Poprawne, rozlane, przesunięte itp. itd. Ale nigdy kwadrat.
Kolega forumowicz wspomniał wcześniej, że ma taka podobną monetę i, że min. z powodu tego kwadratu uważa/uważał ja za falsa.

Pozdrawiam
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Getto Łódź, 10 marek 1943 Mg - kropka i kwadrat w literze Ü

Post autor: mmz » 29 maja 2023, 21:52

Albo ktoś odtworzył kropkę skubiąc na monecie, czyli wydrapał obok wypukłość w postaci wystającego kwadratu.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

ODPOWIEDZ