PPK czy uncja srebra

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1196
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: AlA » 23 kwie 2019, 17:16

Pracodawca w ramach PPK daje z własnej kasy. A myślenie, że odbije się to na przyszłych podwyżkach świadczy tylko o pesymistycznym podejściu do życia.
Zwłaszcza taki, który uwierzył kiedyś w państwowe książeczki mieszkaniowe.
Ja nie wieżyłam, a 4 lata temu wybrałam z tej książeczki 95 000 zł co pozwoliło mi kupić mieszkanie bez kredytu :) . Więc nie wiem z czym masz problem.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: Grześ » 23 kwie 2019, 17:20

Alu, takie jest życie.
Politycy jak nam nie dają cukierków to znaczy że je nam zabierają.

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: Gaszpar » 23 kwie 2019, 17:29

ZGRYWUS pisze:
23 kwie 2019, 15:09
Gaszpar dalej nie rozumiesz. Wydaje mi się, że jasno napisałem, ale ok.

Z wypłaty potrącają Ci 1,5% a zakład dokłada 2,5% ok.
Tylko to 2,5% to prawdopodobnie Twoja przyszła podwyżka, której nie zobaczysz i nie dostaniesz co miesiąc na konto w banku, tylko będzie szło na PPK się kisić do emerytury.
Rozumiesz?
To teraz te 2,5% od firmy mogą Ci dać w podwyżce od razu jak zrezygnujesz z PPK i i sam je sobie zainwestujesz czy cokolwiek będziesz chciał z tym zrobić.
Nie wiem jak to jeszcze prościej wytłumaczyć.

Dlatego też napisalem, że jak się nie da dogadać z szefem to ja bym się jednak zapisał.
Ja to rozumiem i nie pisze że trzeba sie zapisywac do PPK bo sam nie wiem co zrobić poniewaz u mnie nie ma mozliwosci dogadania sie z szefem ze to co mialby mi wysylac do PPk dalby mi do reki i zebym zrobil z tym co chce, dlatego na samym poczatku zapytałem czy istnieje mozliwosc ze pracodawca placi do PPK a ja swoja rate moge zainwestowac np w srebro???
Twierdze tylko tak jak napisała Ala ze wedlug tej ustawy % pracodawca nie moze obnizyc pensji i tylko to

Osobna sprawa jest taka czy wierzyc czy nie wierzyc w to co sie stanie z tymi pieniedzmi co beda wysylane do PPK
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

joker
Posty: 318
Rejestracja: 04 kwie 2019, 19:22

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: joker » 23 kwie 2019, 17:36

A ja mam działalność i nici z ppk:(

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: 0zł » 23 kwie 2019, 17:40

Ale gdzie ja napisałem, że może obniźyć? Napisałem tylko, że to pracownik sfinansuje swoją podwyżką.

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: Gaszpar » 23 kwie 2019, 17:54

ZGRYWUS pisze:
23 kwie 2019, 17:40
Ale gdzie ja napisałem, że może obniźyć? Napisałem tylko, że to pracownik sfinansuje swoją podwyżką.
a czy o nie jest to samo tylko inaczej napisane?
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: flex » 23 kwie 2019, 17:56

AlA pisze:
23 kwie 2019, 17:19

Ja nie wieżyłam, a 4 lata temu wybrałam z tej książeczki 95 000 zł co pozwoliło mi kupić mieszkanie bez kredytu :) . Więc nie wiem z czym masz problem.
No to świetnie :) Ja 20 lat temu dostałem grosze.
Rozumiem, że się cieszysz bo 95 000 zł to niemałe pieniądze ale policz o ile więcej % od całego wkładu przez te 30 lat powinnaś dostać. Jeżeli tak ma działać państwo to ja dziękuję.
Ale pewnie jestem pesymistą ;)
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: 0zł » 23 kwie 2019, 18:04

Gaszpar pisze:
23 kwie 2019, 17:54
ZGRYWUS pisze:
23 kwie 2019, 17:40
Ale gdzie ja napisałem, że może obniźyć? Napisałem tylko, że to pracownik sfinansuje swoją podwyżką.
a czy o nie jest to samo tylko inaczej napisane?
No właśnie nie.

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1196
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: AlA » 23 kwie 2019, 18:31

flex pisze:
23 kwie 2019, 17:56
AlA pisze:
23 kwie 2019, 17:19

Ja nie wieżyłam, a 4 lata temu wybrałam z tej książeczki 95 000 zł co pozwoliło mi kupić mieszkanie bez kredytu :) . Więc nie wiem z czym masz problem.
No to świetnie :) Ja 20 lat temu dostałem grosze.
Rozumiem, że się cieszysz bo 95 000 zł to niemałe pieniądze ale policz o ile więcej % od całego wkładu przez te 30 lat powinnaś dostać. Jeżeli tak ma działać państwo to ja dziękuję.
Ale pewnie jestem pesymistą ;)
Nie muszę liczyć, wszystko było wyszczególnione. Wkład własny wyniósł około 50-60%. Sporo było przeliczeń, naliczeń procentów od kapitału itp. Ogólnie tak jak na fiszce, że nigdy się tego do końca nie rozgryzie, a tym bardziej zrozumie. Koniec końców nawet rodzice się zdziwili :)

Za co dziękujesz? Zastanów się lepiej czy nie korzystniej myśleć, że szklanka jest do połowy pełna, a nie pusta. Ludzie więcej optymizmu bo wam życie na użalaniu minie.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: flex » 23 kwie 2019, 18:43

AlA pisze:
23 kwie 2019, 18:31
Nie muszę liczyć, wszystko było wyszczególnione. Wkład własny wyniósł około 50-60%. Sporo było przeliczeń, naliczeń procentów od kapitału itp. Ogólnie tak jak na fiszce, że nigdy się tego do końca nie rozgryzie, a tym bardziej zrozumie. Koniec końców nawet rodzice się zdziwili :)

Za co dziękujesz? Zastanów się lepiej czy nie korzystniej myśleć, że szklanka jest do połowy pełna, a nie pusta. Ludzie więcej optymizmu bo wam życie na użalaniu minie.
Lepiej widzieć obie strony medalu :) Żeby ktoś nas znowu nie zrobił na szaro.

Oszczędzać trzeba i ważne żeby to były różne metody bo PPK, nawet jeżeli się sprawdzi, nie wystarczy.
Perspektywy emerytalne nie są różowe. Gorsze emerytury od nas mają mieć tylko Meksykanie :
https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ow/fwvd41w
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3113
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: repek20 » 23 kwie 2019, 18:58

@ala
twój optymizm graniczy z naiwnością:)
w uk coś takiego było już od kiedy tu jestem czyli od 2014go- na poczatku tez mi brali bodajze 2% co tydzien z kazdej wyplaty- mozna bylo zrezygnowac chyba w ciagu 3 miesiecy, ale to bylo tylko 2% a dokladal drugie tyle pracodawca wiec to zostawilem...po 2 latach zmienilem prace i chcialem to przeniesc do innej firmy, w ktorej zaczeto mi to pobierac- okazalo sie, ze sie nie da, a zeby odpisali ci na maila trzeba podac metryke chrztu dziadka i numer buta stryjecznej babki:) wiele tego nie bylo przez dwa lata nazbieralo sie kilkaset funtow, ale nie mam watpliwosci, ze tej kasy nigdy juz nie zobacze- za obsluge tego wszystkiego tez ktos sobie policzy. machnalem na to reka a w nowej pracy zrezygnowalem z tego badziewia...
takze 2 razy lepiej sie zastanowcie zanim to wezmiecie...

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1196
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: AlA » 23 kwie 2019, 19:43

Z tym, że Twoje żale opierają się na nowym argumencie - zmiana pracy = wyzerowanie konta składkowrgo. Osobiście zakładałam, że kasa idzie na jakiś fundusz, a zmiana pracodawcy nie ma nic do rzeczy. Jak jest w przypadku PPK. Bo nie chce mi się w to wierzyć.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: Grześ » 23 kwie 2019, 19:57

Lepszy wróbel w garści niz gołąbek na dachu.
Ala nie sobie odklada w PPK, a ja bedę sobie odkladal w srebrku.
Wolność Tomku w swoim domku.
FINE. :D

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1826
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: julk1 » 23 kwie 2019, 20:06

Tu można sobie poczytać czy opłaca się oszczędzanie w PPK:
https://subiektywnieofinansach.pl/czy-t ... emerytury/

Wszystko można policzyć i stwierdzić czy w konkretnym, Waszym przypadku warto wejść w PPK.

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3113
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: PPK czy uncja srebra

Post autor: repek20 » 23 kwie 2019, 20:21

@ala
nie ma czegos takiego jak wyzerowanie konta skladkowego po zmianie w pracy:) mozesz zostawic na funduszu na ktorym masz albo przeniesc gdzie sobie zyczysz...
czy bym zmienil prace czy nie z tamtego funduszu ani pensa bym nie zobaczyl, a dzieki temu ze zmienilem prace to po 2 latach zobaczylem jak to wyglada...
nie rozumiesz, albo nie chcesz rozumiec jak to dziala...Tobie sie wydaje ze ppk czy 500+ to pieniadze z nieba, a takich pieniedzy nie ma...zeby Ci dali to komus musza zabrac, zaden rzad nie robi prezentow...
z tego co piszesz wynika, ze w PL jest jeden PPK, tylko co to zmienia? nadal wszystko oparte jest na Twojej wierze, ze Ci tego 10 razy nie ukradną zanim poprosisz o te kase...

ODPOWIEDZ