Fotowoltaika

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 23 maja 2020, 15:15

I to jest problem przeciwników fotowoltaiki. Wyszukują problemy na 100 sposobów by przekonać samych siebie, że nie warto. Wiedzą lepiej od posiadaczy, że się nie opłaca. Jak mawiał Sztaudynger "znowu będzie Muszyn uczył Eskimosa jak stawiać igloo".
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Fotowoltaika

Post autor: Grześ » 23 maja 2020, 15:16

Greta, przestań cedzić.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5447
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Fotowoltaika

Post autor: meszuzel » 23 maja 2020, 15:24

brodacz pisze:
23 maja 2020, 15:15
I to jest problem przeciwników fotowoltaiki.
Przeciwnikiem nie jestem, zwyczajnie oglądam każdą złotówkę i analizuję czy warto. Instalacje masz od niespełna 2 miesięcy, w okresie który jest jednym z lepszych w roku i próbujesz na tej podstawie wyciągać wnioski inwestycyjne, których efekt możesz przedstawić najwcześniej po wspomnianych przez Ciebie 5 latach czy faktycznie się to zwróciło.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Fotowoltaika

Post autor: Grześ » 23 maja 2020, 15:31

Zdecydowania większość tych instalacji da bilans na *0*
To że nie płaci się rachunków za energie to nie znaczy że jest za darmo.
Są koszty pośrednie.
Przeglądy okresowe instalacji.
Można ich nie robić ale gwarancja też przepada.
Nie którzy mają przeglądy już wliczone w cenę instalacji.
Ubezpieczenie instalacji na dachu.
Brak ubezpieczenia powoduje również utratę gwarancji.
To w większości zabawka, bo sąsiad ma.
Fakt, zakładając taką instalację można podnieść własne ego wśród sąsiadów.

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3114
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Fotowoltaika

Post autor: repek20 » 23 maja 2020, 15:40

@brodacz
Jak zwykle opowiadasz bajki.
Koledzy wyżej widać, że się na tym znają i wyraźnie piszą, że mnóstwo czynników wpływa na opłacalność i trzeba sobie indywidualnie policzyć, a nie generalizować.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 23 maja 2020, 16:39

Uważasz, osoby, które wydają taką kasę nie wiedzą o wszystkim co powyżej napisano? Ja przez 5 lat śledziłem ten temat i wówczas faktycznie nie miało to sensu. Potem weszły odpisy od podatku i zaczęło mieć to ręce i nogi a w końcu "Mój prąd" i panele monokrystaliczne z gwarancją sprawności na poziomie 85% po 25-ciu latach nie pozwoliły dalej czekać z decyzją. I to, że takie instalacje można robić z myślą o zrobieniu wrażenia na sąsiadach może wypowiadać tylko taki właśnie sąsiad, który zawsze chce czuć się lepszy.
Instalację mam dłużej niż 2 miesiące, ale wcześniejsze zimowe niemal nic nie wnoszą, więc pominąłem. Zgodnie z tabelkami jakie można znaleźć w necie mam już uzysk od początku roku taki, jaki teoretycznie powinienem mieć na koniec maja. I nie, nie chwalę dnia o poranku a jedynie cieszę się, że teoria pokrywa się z praktyką.
W necie można znaleźć sporo wpisów osób, które mają instalację 5, 10 a nawet i 20 lat i im starsza tym mniejsze zadowolenie. Ale narzekania wynikają głównie z faktu, jak dużo musieli zapłacić i czekać na zwrot czyli z ułomności ówczesnych urządzeń i zasad dotacji. Jeśli ktoś za taką moc jak moja zapłacił 5 lat temu 30k to oczywiste, że mu się jeszcze długo nie zwróci. Mnie - powtarzam - kosztowała 12,5k i choćbyście nie wiem jak zaklinali rzeczywistość to cholernie się opłacała. Jeśli jednak ktoś ma dach wschód zachód, kopertka z lukarnami, do tego drzewa i anteny to w jego przypadku trzeba baaardzo dokładnie wszystko policzyć.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Fotowoltaika

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 23 maja 2020, 16:57

Oczywiście, ze się opłaca - już je masz, a jak pominiemy niemal nic nie wnoszące zimowe miesiące, to dopiero będzie stopa zwrotu 😉 Masz w umowie zapis jak potwierdza się spadek sprawności?

el-dziubek
Posty: 2738
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 23 maja 2020, 17:09

Nie wyobrażam sobie pomiarów sprawności panelu na dachu... W ogóle nie wyobrażam sobie takich pomiarów w warunkach innych niż laboratoryjne. Za dużo zmiennych w takim równaniu będzie :)

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 23 maja 2020, 17:15

Wszystko widać na aplikacji. Przebieg każdego dnia od chwili uruchomienia. Dzień po dniu, rok po roku. I nie obchodzą mnie miesiące zimowe, bo po to za letnie by to nadgonić. Dla instalacji 5kWp przyjmuje się roczny uzysk z południa na dachu 45° na poziomie 5MWh. Na razie wszystko zmierza w tym kierunku.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Fotowoltaika

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 23 maja 2020, 17:16

w aplikacji widać dane z „uzysku”, o sprawności paneli nic tam nie znajdziesz - zapewniam 😎

el-dziubek
Posty: 2738
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Fotowoltaika

Post autor: el-dziubek » 23 maja 2020, 17:20

Rzeczywiście, aplikacja może być bardzo pomocna, ale nie pokaże fizycznej sprawności. Bardziej będzie pokazywać czy coś się zmienia mocno in minus. Warto zrzuty robić co jakiś czas. W przypadku wywalenia softu mogą się przydać :)

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 23 maja 2020, 17:23

Ale to chyba oczywiście, że jeśli przy idealnej pogodzie w dniu 22.05.20 o 12:35 miałem wskazanie 4,7kW to lokatach dla tej samej daty i godziny oraz warunków pogodowych możemy sprzwdzič o ile jest gorzej. Serio uważasz, że wszystkie firmy ściemniają z tym parametrem? I faktycznie jest on dla mnie tak istotny, skoro już po 5-6-ciu latach wyjdę na swoje? Nawet jak w tę 5 lat straci 10% i dojdą koszty serwisu, to niech go będzie 6 lat koszt zwrotu. Każdy następny rok to czysty zysk. Nawet gdyby pracowało tylko na 30% pierwotnej mocy.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: Fotowoltaika

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 23 maja 2020, 17:28

Jak zawsze żartujesz sobie, nie ma czegoś takiego jak maksymalne lub wzorcowe promieniowanie słoneczne, uzysk zmienia się cały czas, zależy od konta padania promieni, temperatury zewnętrznej, ogniw i kilkunastu innych czynników ... A podejrzewam, ze badanie (określenie) poziomu sprawności panelu może przewyższyć jego wartość 😎 Potem pozostają aspekty prawne (jakieś dane powinny być w specyfikacji technicznej paneli), ale proste pytania - odnosimy sprawność do mocy nominalnej panelu (wątpię, bo nigdy takiej nie mają), czy do mocy panelu po wyprodukowaniu (w końcu tutaj będzie możliwy do określenia % spadek mocy. Pytanie kto to zmierzył? lub ma zaprotokołowane?. Jak dla mnie takie zapięty, to zwykły marketing i nic więcej...

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotowoltaika

Post autor: brodacz » 23 maja 2020, 18:43

Ale to wszystko zwyczajnie nie ma znaczenia. A przynajmniej nie takie jak starasz się to uwydatnić. Panele zawsze traciły sprawność, wszyscy o tym wiedzą. Kiedyś przy anamorficznych następowało to szybciej. Poli radzą sobie już nieźle. A mono? Nawet jeśli faktycznie stracę 10% w 10 lat to co za problem dołożyć 2-3 panele za kolejną równowartość rocznego zużycia by powrócić do pierwotnych parametrów?
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
baldwin
Posty: 86
Rejestracja: 14 gru 2019, 15:39

Re: Fotowoltaika

Post autor: baldwin » 23 maja 2020, 19:04


https://wysokienapiecie.pl/25728-jak-od ... d-podatku/
Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

Właściciele domów, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne, po raz pierwszy mogą odliczyć je od podatku dochodowego (bez względu na dopłaty w ramach programu "Mój prąd"). Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystają także w kilku innych przypadkach. Małżonkowie mogą odliczyć ponad 100 tys. zł w ciągu kilku lat. Sprawdziliśmy kto i jak może uzyskać zwrot.

Polega to na tym, że od podstawy obliczenia podatku odlicza się poniesione wydatki. Ich katalog został określony w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Lista jest długa, obejmuje też ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługę montażu instalacji fotowoltaicznej.
Właściciele domów, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne, po raz pierwszy mogą odliczyć je od podatku dochodowego (bez względu na dopłaty w ramach programu "Mój prąd"). Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystają także w kilku innych przypadkach. Małżonkowie mogą odliczyć ponad 100 tys. zł w ciągu kilku lat. Sprawdziliśmy kto i jak może uzyskać zwrot.

Odliczenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej przysługują od początku 2019 roku. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej 18 i 32 proc., stosujący jednolitą stawkę 19 proc., a także ci, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Polega to na tym, że od podstawy obliczenia podatku odlicza się poniesione wydatki. Ich katalog został określony w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Lista jest długa, obejmuje też ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługę montażu instalacji fotowoltaicznej.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. Nie dotyczy to jednego przedsięwzięcia, ale wszystkich realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku małżonków, limit 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie.

Gdy kwota odliczenia jest wyższa od rocznego dochodu, to można tę nadwyżkę odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur. Liczy się kwota brutto - wraz z VAT, o ile podatek ten nie został odliczony. Ważna jest data faktury - powinna być wystawiona po 1 stycznia 2019 r. Przedsięwzięcie musi być zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (może on być przed 1 stycznia 2019 r.).
Dodatkowa extra kasa, 6 x 18% = 108 %, czyli nie będę 6 lat bogacił Urzędu :mrgreen:

Ulga termomodernizacyjna – treść ustawy

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... CTSSWOW0EM

*Jakiś "expert" pisze "...W necie można znaleźć sporo wpisów osób, które mają instalację 5, 10 a nawet i 20 lat..." - panele sprzed 20 lat - żenada :shock: , no comments.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2020, 19:18 przez baldwin, łącznie zmieniany 1 raz.
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój

ODPOWIEDZ