Irlandia - temat ogólny

Dyskusje na temat banknotów zagranicznych
Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 476
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Irlandia - temat ogólny

Post autor: mirek82 » 27 sty 2024, 11:28

Dziś pochwalę się swoim zbiorkiem irlandzkich banknotów.

W związku z wybraną przeze mnie tematyką w grę wchodziły tylko 2 ostatnie serie: seria B („Irish Writers, Philosophers and Artists”) emitowana w latach 1976-1993 i seria C („Famous Irish Historical Figures”) emitowana w latach 1992-2001. Seria A, zwana "Lady Lavery", emitowana w latach 1928-1976 jest dla mnie zbyt monotonna i mało interesująca, by ją kolekcjonować.

Serię B opracowało 5 osób tworzących zespół „Servicon”, w skład którego wchodzili: rytownik Michael Biggs, artysta Patrick Hickey, architekci: Brian Hogan, Richard Hurley i Sean Mulcahy. Mimo szczerych chęci to poza banknotem 1 funtowym nie znalazłem daty wycofania ich z obiegu. Być może teoretycznie mogły być w obiegu do momentu wprowadzenia euro.
Przy okazji tej serii banknotów warto wspomnieć o projekcie 100 funtów z wizerunkiem irlandzkiej królowej piratów Grace O'Malley:
https://www.irishpapermoney.com/b-serie ... uaile.html

Projektowanie serii C powierzono tylko jednej osobie- Robertowi Ballagh. Na stronie banku jest z nim wywiad. Matryce wykonano w Giesecke & Devrient (Monachium), a osobą bezpośrednio za to odpowiedzialną był hiszpański artysta Antonio Lopez. Daty podane na stronie banku nie są zgodne z datami emisji podanymi na banknotach. Wg mnie są to raczej daty wprowadzenia ich do obiegu.

Opis opracowany na podstawie Wikipedii oraz:
https://en.numista.com/
https://www.irishpapermoney.com/
https://www.centralbank.ie/consumer-hub ... -worthless

P-70 1 funt 1977-1989
Irlandia P-70 - 1981.10.09 - 1 funt (awers).jpg
Irlandia P-70 - 1981.10.09 - 1 funt (rewers).jpg
Data pierwszej emisji: 10 czerwca 1977
Data ostatniej emisji: 13 września 1989
Wymiary: 148 × 78 mm
Dominujący kolor: zielony, szary
Awers: Melb- legendarna królowa Connachtu znana z irlandzkiej epopei „Táin Bó Cúailnge”, w centrum geometryczny wzór z epoki przedchrześcijańskiej oparty na artefaktach archeologicznych, w tle fragmenty „Táin Bó Cúailnge”
Rewers: fragment z najstarszego zachowanego manuskryptu w języku irlandzkim „Lebor na hUidre”
Znak wodny: Lady Hazel Lavery- słynąca ze swej urody amerykańska malarka, druga żona irlandzkiego portrecisty sir Johna Lavery'ego
Autor projektu: Patrick Hickey, Brian Hogan, Richard Hurley i Sean Mulcahy
Rytownik: Michael Biggs
Drukarnia: Central Bank of Ireland, Dublin
Wprowadzony do obiegu: 24 października 1977
Wycofany z obiegu: czerwiec 1990 (banknot zastąpiono monetą)
Ostateczny termin wymiany: wymienialny w siedzibie banku

P-71 5 funtów 1976-1989
Irlandia P-71 - 1981.06.19 - 5 funtów (awers).jpg
Irlandia P-71 - 1981.06.19 - 5 funtów (rewers).jpg
Data pierwszej emisji: 26 lutego 1976
Data ostatniej emisji: 7 maja 1993
Wymiary: 156 × 82 mm
Dominujący kolor: brązowy, pomarańczowy
Awers: Jan Szkot Eriugena- irlandzki uczony działający we Francji; filozof, teolog chrześcijański i tłumacz, dworzanin króla Franków Karola II Łysego, ozdobna litera A z początku Psalmu 17 w Psałterzu Ricemarcha, w tle Księga Durrow
Rewers: wyciągi z Księgi z Kells (kopia ewangelii z VIII w.)
Znak wodny: Lady Hazel Lavery- słynąca ze swej urody amerykańska malarka, druga żona irlandzkiego portrecisty sir Johna Lavery'ego
Autor projektu: Patrick Hickey, Brian Hogan, Richard Hurley i Sean Mulcahy
Rytownik: Michael Biggs
Drukarnia: Central Bank of Ireland, Dublin
Wprowadzony do obiegu: 1 listopada 1976
Wycofany z obiegu: ?
Ostateczny termin wymiany: wymienialny w siedzibie banku

P-72 10 funtów 1978-1992
Irlandia P-72 - 1981.02.02 - 10 funtów (awers).jpg
Irlandia P-72 - 1981.02.02 - 10 funtów (rewers).jpg
Data pierwszej emisji: 1 czerwca 1978
Data ostatniej emisji: 15 kwietnia 1992
Wymiary: 164 × 86 mm
Dominujący kolor: różowy, fioletowy
Awers: Jonathan Swift- irlandzki pisarz, autor licznych utworów satyrycznych, najbardziej jednak jest znany jako twórca Podróży Guliwera (nie ma nic wspólnego z przelewami SWIFT), w centrum herb Dublina, w tle list Swifta z kwietnia 1735 roku
Rewers: mapa Dublina opublikowana przez Johna Rocque w 1756 roku
Znak wodny: Lady Hazel Lavery- słynąca ze swej urody amerykańska malarka, druga żona irlandzkiego portrecisty sir Johna Lavery'ego
Autor projektu: Patrick Hickey, Brian Hogan, Richard Hurley i Sean Mulcahy
Rytownik: Michael Biggs
Drukarnia: Central Bank of Ireland, Dublin
Wprowadzony do obiegu: 14 sierpnia 1978
Wycofany z obiegu: ?
Ostateczny termin wymiany: wymienialny w siedzibie banku

P-75 5 funtów 1994-1999
Irlandia P-75 - 1999.10.15 - 5 funtów (awers).jpg
Irlandia P-75 - 1999.10.15 - 5 funtów (rewers).jpg
Data pierwszej emisji: 15 marca 1994
Data ostatniej emisji: 15 października 1999
Wymiary: 120 × 64 mm
Dominujący kolor: żółty, brązowy, niebieski
Awers: Catherine McAuley (założycielka Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia), szpital Mater Misericordiae w Dublinie
Rewers: trójka dzieci w klasie, na tablicy znajduje się pierwszy werset irlandzkiego wiersza „Mise Raifteirí an File” autorstwa Antoine’a Ó Raifteiriego, z tyłu mapa Europy bez granic politycznych
Znak wodny: Lady Hazel Lavery- słynąca ze swej urody amerykańska malarka, druga żona irlandzkiego portrecisty sir Johna Lavery'ego
Autor projektu: Robert Ballagh
Rytownik: Antonio Lopez
Drukarnia: Central Bank of Ireland, Dublin
Wprowadzony do obiegu: kwiecień 1994
Wycofany z obiegu: 31 grudnia 2001
Ostateczny termin wymiany: wymienialny w siedzibie banku

P-76 10 funtów 1993-1999
Irlandia P-76 - 1994.04.27 - 10 funtów (awers).jpg
Irlandia P-76 - 1994.04.27 - 10 funtów (rewers).jpg
Data pierwszej emisji: 14 lipca 1993
Data ostatniej emisji: 2 lipca 1999
Wymiary: 128 × 68 mm
Dominujący kolor: zielony, brązowy, niebieski
Awers: irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim, Zatoka Dublińska i jej okolice
Rewers: jedna z głów w Custom House w Dublinie autorstwa irlandzkiego rzeźbiarza Edwarda Smytha symbolizująca rzekę Liffey, fragment ostatniego dzieła Jamesa Joyce’a „Finnegans Wake” (Finneganów tren), w tle XVIII-wieczna mapa Dublina, w tle XIX-wieczna mapa Dublina
Znak wodny: Lady Hazel Lavery- słynąca ze swej urody amerykańska malarka, druga żona irlandzkiego portrecisty sir Johna Lavery'ego
Autor projektu: Robert Ballagh
Rytownik: Antonio Lopez
Drukarnia: Central Bank of Ireland, Dublin
Wprowadzony do obiegu: wrzesień 1993
Wycofany z obiegu: 31 grudnia 2001
Ostateczny termin wymiany: wymienialny w siedzibie banku

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 476
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: Irlandia - temat ogólny

Post autor: mirek82 » 28 sty 2024, 21:53

mirek82 pisze:
27 sty 2024, 11:28
...
Awers: Melb...
Chyba w moim komputerze zadomowiły się jakieś chochliki ;) . Miało być oczywiście Medb

Pretekstem do wrzucenia przeze mnie w tym tygodniu irlandzkich banknotów była poniższa, znaleziona przypadkiem aukcja:
https://www.ebay.pl/itm/145544084382
Według mnie może to być jeden z projektów (lub jego kopia) odrzuconych w konkursie zorganizowanym przez Centralny Bank Irlandii w 1991 na nowy banknot 20-funtowy z wizerunkiem Daniela O'Connella. Awers i rewers są oddzielnie na osobnych kartkach papieru (ale czy drukowane czy to akwarela ciężko to stwierdzić nie mając ich w ręku). W każdym razie w licytacji osiągnęły kwotę 127,50 EUR (jeśli to oryginały to tanie jak barszcz). Ponieważ aukcja po kilkudziesięciu dniach zniknie pozwoliłem sobie na wrzucenie zdjęć z aukcji jako ciekawostki. Na awersie poza wizerunkiem O'Connella widać jakąś scenkę z postaciami, końmi itd., na rewersie zaś autor umieścił gałązkę drzewa truskawkowego łac. Arbutus Unedo
Załączniki
1991.08.16 - 20 funtów (awers).png
1991.08.16 - 20 funtów (rewers).png

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 651
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Irlandia - temat ogólny

Post autor: Gorthagin » 28 sty 2024, 22:13

Irlandzkich banknotów nie mam żadnych, ale szczerze te, które zaprezentowałeś widzę pierwszy raz w życiu.

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 476
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: Irlandia - temat ogólny

Post autor: mirek82 » 28 sty 2024, 22:45

Widzisz... Ja ograniczyłem się do Europy, w dodatku tylko do "głów" i przeglądałem tyle razy banknote.ws pod tym kątem, że wzrokowo potrafię stwierdzić, że konkretna głowa jest z Europy. Zbieram póki co Europę, a co będzie dalej nie myślałem. Stwierdzam jednak, że miło byłoby zobaczyć taki Surinam 2000, obecna Aruba czy Costa Rica w swojej kolekcji.

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 651
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Irlandia - temat ogólny

Post autor: Gorthagin » 29 sty 2024, 12:10

A ja szczerze powiedziawszy Europę traktuje po macoszemu. Mam co prawda, ale 1/3 czy może więcej to Jugosławia. Dopiero niedawno nabyłem pierwszy niemiecki banknot, który w sumie jest z DDR.

Europa mi jakoś nie leży, oczywiście z wyjątkami typu Francja, Hiszpania, Gibraltar. Mniej mi też leżą głowy, za to bardzo mi się podobają banknoty ze zwierzętami.

Reasumując - Irlandia jeszcze trochę poczeka :)

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 476
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: Irlandia - temat ogólny

Post autor: mirek82 » 31 sty 2024, 19:56

Gorthagin pisze:
29 sty 2024, 12:10
A ja szczerze powiedziawszy Europę traktuje po macoszemu. Mam co prawda, ale 1/3 czy może więcej to Jugosławia. Dopiero niedawno nabyłem pierwszy niemiecki banknot, który w sumie jest z DDR.

Europa mi jakoś nie leży, oczywiście z wyjątkami typu Francja, Hiszpania, Gibraltar. Mniej mi też leżą głowy, za to bardzo mi się podobają banknoty ze zwierzętami.

Reasumując - Irlandia jeszcze trochę poczeka :)
Nie jesteś jedynym, który myśli w ten sposób o banknotach ze starego kontynentu. Każdy zbiera co i jak chce 8-) .
Z mojego punku widzenia: im mniej amatorów europejskich banknotów tym lepiej dla mnie (mniejszy popyt, więc teoretycznie niższa cena) :D
Chcę, żeby moja kolekcja wyróżniała się na tle innych, więc wybrałem sobie taką tematykę. Jakoś nie widzę siebie kupującego banknoty Zimbabwe czy Wenezueli. To po prostu nie dla mnie.
Niemniej jak każdy kolekcjoner "zbieram, więc jestem" ;)

ODPOWIEDZ