Ćwierćdolarówki USA

Dyskusje na tematy związane z numizmatyką.
TequillaFrog
Posty: 39
Rejestracja: 02 lis 2020, 14:56

Ćwierćdolarówki USA

Post autor: TequillaFrog » 02 lis 2020, 14:58

Witam,

chciałbym zacząć od 25c amerykańskich stanów. Może nie jest to kolekcja wygórowana, ale dopiero zaczynam przygodę z numizmatyką więc w razie jakbym się nie wkręcił to żebym dużo nie stracił.
Mam parę pytań w tej kwestii.
1. Czy warto kupić monety srebrne z rolki menniczej , czy lepiej jakieś już starsze od osób prywatnych.
2. Czy albumy na te monety chronią je w odpowiedni sposób (w przypadku menniczych)
Gdybym kupował nie mennicze to pewnie ochrona takich pospolitych monet nie jest tak istotna i album to fajny dodatek.
3. Zastanawiam się również na taką kolekcją tylko, że z monetami platerowanymi złotem i znowu nasuwa się pytanie o album. Czy sa albumy które odpowiednio chronią takie monety przed porysowaniem itd

Ps. Dopiero zaczynam stąd tyle pytań

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: meszuzel » 02 lis 2020, 15:35

Możesz kupować od osób, ale ważny jest stan zachowania. Najlepiej mennicze.
Albumy chronią, ale ważne są warunki oraz to z czego album jest wykonany viewtopic.php?f=29&t=170
Platerowane sobie odpuść, bo to w 99% produkty kolekcjonerskie, czyli drogo płacisz a przy ewentualnej sprzedaży dostaniesz niewielką część tego co płaciłeś.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

TequillaFrog
Posty: 39
Rejestracja: 02 lis 2020, 14:56

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: TequillaFrog » 02 lis 2020, 15:52

Widziałem na allegro właśnie mennicze prosto z rolki i się zastanawiam czy to ma sens ponieważ pewnie odrazu po kupnie monety tracą na wartości. A to ogólnie źle, że platerowane są produktami kolekcjonerskimi?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: meszuzel » 02 lis 2020, 16:40

Moneta z rolki mennicza i moneta kupiona od kolekcjonera jeśli będą miały ten sam stan zachowania to nie traci żadna na wartości. Wartość monety to stan zachowania, stop metalu, rzadkość itp. Nie ma znaczenia czy wcześniej miała 10 kolekcjonerów czy jest od pierwszego.

O jakie platerowane pytasz? Podaj konkretny przykład.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

TequillaFrog
Posty: 39
Rejestracja: 02 lis 2020, 14:56

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: TequillaFrog » 02 lis 2020, 22:24

Mam na myśli złote monety 25c ze stanami USA. Są one platerowane 24 karatowym złotem
I nie warto rozumiem kupować jakiegoś albumu związanego z stanami tylko wystarczą kapsle

TequillaFrog
Posty: 39
Rejestracja: 02 lis 2020, 14:56

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: TequillaFrog » 02 lis 2020, 22:51

I czy kapsle nie mają na tyle luzu że jak się włoży monetę to będzie ona o ten plastik szorować

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: meszuzel » 03 lis 2020, 09:27

Kapsel do monety powinien być dopasowany w taki sposób aby moneta miała w nim minimalny luz. Nie ma wtedy obawy o to, że będzie się uszkadzać w jakikolwiek sposób poprzez przemieszczanie wewnątrz.
Co do tych ćwiartek, to nie wiem jak wygląda ich rynek wtórny. Musisz brać pod uwagę, że za jakiś czas znudzą ci się te monety i będziesz zainteresowany zupełnie innym okresem. Jest to dość powszechne. Kolekcjonerzy nim znajdą swoją niszę, wielokrotnie zmieniają swój kierunek kolekcjonerski.
W sytuacji gdybyś miał zmieniać warto zanim zaczniesz, weryfikację za ile możesz sprzedać taką kolekcję czy poszczególne monety. Zweryfikuj sobie czy ten plater to nie jest inicjatywa prywatnych firm. Lepiej kolekcjonować monety wydane i "udekorowane" przez emitenta/mennicę.
Jeśli są albumy dedykowane do tego co zbierasz, to warto rozważyć, bo kolekcja ładnie wygląda i widzisz od razu braki. Albumy mogą być wydawane dwojako. Pierwszy z opcją, moneta w kapslu i w albumie, drugi, moneta umieszczana bezpośrednio w albumie.

Kupić monetę jest łatwo, trudniej ją przechować w stanie niepogorszonym a już szczytem sukcesu jest również cieszyć się z rosnącej na niej wartości.
Szperaj na forum, bo znajdziesz odpowiedź na wiele pytań.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

TequillaFrog
Posty: 39
Rejestracja: 02 lis 2020, 14:56

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: TequillaFrog » 03 lis 2020, 10:23

Dziękuje,
Planuję na początek zacząć od stanów później parki narodowe, prezydenci. Bardzo ładne monety i na początek właśnie chciałbym od tego zacząć. Nie jest to wielki koszt i jak się nie wkręcę w temat to dużo nie stracę. Do tych 25c właśnie są albumy i to mnie cieszy, jeśli chodzi o nie to rozważam opcję, że kupię z rolki menniczej i włożę do kapsla i do albumu.
Tak jeśli chodzi o platerowanie to muszę się dowiedzieć jak wygląda sytuacja, natomiast widzę że dołączane są certyfikaty autentyczności każdej z nich wraz z hologramem skarbnicy narodowej. Jest to trochę większy koszt i nie wiem czy na początek ma to jakiekolwiek uzasadnienie.
Zwyczajne monety z rolki menniczej na allegro są po około 3.50 patrząc na fakt, że chciałbym zebrać 25c z dwóch mennic to jest około 100 sztuk. Koszt całej kolekcji z albumem może być w granicach 400zł. Dodatkowo kapsle osobno to myślę w 450 się zmieszczę.
Widzę, że na chwilę obecną kolekcje takie z jednej mennicy są warte w okolicach 100-200 w zależności od stanów zachowania. Nie są to stany mennicze tak więc myślę, że po zbudowaniu takiej kolekcji będzie ona na takim samym poziomie. Ewentualna przyszłość może przynieść spadek lub wzrost wartości tych monet.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: meszuzel » 03 lis 2020, 14:24

TequillaFrog pisze:
03 lis 2020, 10:23
Tak jeśli chodzi o platerowanie to muszę się dowiedzieć jak wygląda sytuacja, natomiast widzę że dołączane są certyfikaty autentyczności każdej z nich wraz z hologramem skarbnicy narodowej.
Nie kupuj tych produktów. To co sprzedaje ta firma jest dość drogie a do będzie duży wręcz gigantyczny problem z ewentualną sprzedażą. Druga sprawa, to certyfikat z hologramem mogę Ci wydrukować w każdych ilościach, więc tym się nie kieruj.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

TequillaFrog
Posty: 39
Rejestracja: 02 lis 2020, 14:56

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: TequillaFrog » 03 lis 2020, 16:18

Tak to sobie już wtedy daruje platerowane.
Mennicze z rolki najlepiej bo koszt nie aż taki duży, a na początek taka "spokojna" kolekcja idealnie. Nowe monety włożę w kapsle i do albumu albo związanego ze stanami albo na tacki

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: meszuzel » 03 lis 2020, 16:23

Tak trzymaj. Koniecznie pochwal się pierwszymi zdobyczami. :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Camillus_88
Posty: 36
Rejestracja: 28 lis 2019, 16:42

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: Camillus_88 » 03 lis 2020, 17:01

Przychylam się do opinii kolegów. Ja też zbieram ćwiartki, prezydentów (choć oni już nie są emitowani, więc zbiór zamknięty) i Indianki 1$ (co roku inny wizerunek).
Są na rynku platerowane, kolorowane, malowane i inne "wydziwiane" ale ja w to zupełnie nie idę, zbieram tylko te "gołe" :P Oczywiście możesz pobawić się w kolekcjonowanie również mennic (najczęściej są P i D).
Fajny temat na początek kolekcjonowania, ładnie wygląda, a kosztowo nie jest to spektakularny wydatek

TequillaFrog
Posty: 39
Rejestracja: 02 lis 2020, 14:56

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: TequillaFrog » 03 lis 2020, 17:52

A używa Pan albumu specjalnego czy jak Pan je przechowuje?
Też jestem ciekawy czy kupował Pan mennicze sztuki ćwiartek czy od osób prywatnych w gorszych stanach zachowania?

Walus
Posty: 1774
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: Walus » 03 lis 2020, 18:34

Ja mam tak
Załączniki
20200421_112044_HDR_compress30-1.jpg

TequillaFrog
Posty: 39
Rejestracja: 02 lis 2020, 14:56

Re: Ćwierćdolarówki USA

Post autor: TequillaFrog » 03 lis 2020, 20:57

Bardzo ładnie i podoba mi się ten sposób przechowywania. Rozumiem, że mennicze monety tak przechowując też będzie dobrze. Jak miałbym wybierać to albo taki sposób albo w albumie związanym ze stanami na monety w kapslach, albo kapsle i włożone w tacki.
Znalazłem takie coś i ciekawi mnie czy warto?
Link: https://www.cndukat.pl/pl/p/Paleta-na-m ... suwka/8958

ODPOWIEDZ