Blistry "Polskie monety..."

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich z okresu PRL
Suwek
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2023, 01:10

Blistry "Polskie monety..."

Post autor: Suwek » 07 cze 2023, 00:36

Mam pytanie odnośnie blistrów z monetami PRL pt. "Polskie monety ...". Czy te zestawy są gdzieś może skatalogowane i czy monety trafiały do nich w stanach menniczych czy niekoniecznie? Jest spora różnorodność tych zestawów, na aukcjach zazwyczaj kiepskie zdjęcia (i przez folię ciężko stan ocenić). Jeśli macie jakieś doświadczenia z nimi, będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje, dzięki.
Załączniki
pm.png
pm.png (189.23 KiB) Przejrzano 1235 razy


Suwek
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2023, 01:10

Re: Blistry "Polskie monety..."

Post autor: Suwek » 08 cze 2023, 00:22

Dzięki za link, przejrzałem, widać, że z tym był lekki bałagan - różna zawartość, nieznane nakłady. A czy macie może jakieś doświadczenia jeśli chodzi o stan monet w tych zestawach? Czy warto się tym zainteresować chcąc zebrać niektóre monety w przyzwoitych stanach?

KZN
Posty: 1313
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Blistry "Polskie monety..."

Post autor: KZN » 08 cze 2023, 08:30

Nie spotkałem się do tej pory z zestawem tego typu, w którym nie byłoby monet menniczych. Myślę, że kilkadziesiąt sztuk tego już miałem w rękach.

Odpowiadając na dalszą część pytania, to chyba nie warto, chyba, że brakuje Ci wszystkich monet z zestawu, bo dla jednej lub dwóch sztuk, to szkoda płacić za całość..No i też żal rozwalać według mnie taki zestaw..

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Blistry "Polskie monety..."

Post autor: Marek1 » 08 cze 2023, 10:51

Witam,

Ten wątek był już poruszany na tym forum, ale nie pamiętam gdzie i kiedy.

Te blistry tworzone były w następujący sposób. W magazynach zalegało dość dużo monet nie wydanych na rynek. Ktoś wpadł na pomysł aby z tych monet tworzyć komplety i sprzedawać. Tworzono je z tych monet, które właśnie "wpadły komuś do ręki". Jedyną stałą rzeczą w tych blistrach jest to, że zawsze są w nich wszystkie nominały. A roczniki bez znaczenia.

Ni i jest jeszcze jedna stała - zawsze mamy tam 1 i 2 grosze z 1949r.
To bardzo ciekawy wątek, zwłaszcza dla kolekcjonerów zbierających nie tylko podstawowe typy monet, ale również ich odmiany stemplowe.
Tym wszystkim, którzy interesują się odmianami stemplowymi monet obiegowych polecam katalog Jerzego Chałupskiego.
Link w załączniku.

Co do wątku dotyczącego kupowania całych blistrów. Czasami się bardzo "opłaca". W takim blistrze mogą się trafić poszukiwane - jeśli już nie roczniki - to poszukiwane odmiany. Już 3 razy kupowałem taki blister tylko po to aby wyjąć z niego tylko jedną monetę. Tylko dla niej go kupowałem.
A, że stany są w nich zawsze UNC to ze sprzedażą nie ma problemów.

Pozdrawiam
Załączniki
F - Jerzy Chałupski - do kupienia.docx
(168.19 KiB) Pobrany 89 razy
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Suwek
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2023, 01:10

Re: Blistry "Polskie monety..."

Post autor: Suwek » 08 cze 2023, 15:12

Bardzo dziękuję za odpowiedzi

ODPOWIEDZ