Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Dyskusje o monetach bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej
Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Post autor: julk1 » 24 mar 2020, 12:16

julk1 pisze:
23 mar 2020, 13:18
@ Tomi-14 a czy oprócz słów masz jakies dowody na to, że tak jest?
Reasumując, monety są sztucznie patynowane a potem wysyłane do NGC i tam nie rozpoznają ingerencji?
czekam na odpowiedż

Tomi-14
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:07

Re: Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Post autor: Tomi-14 » 24 mar 2020, 12:19

Zdjecia tych monet to twarde dowody.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Post autor: meszuzel » 24 mar 2020, 16:25

Nie jestem mocny w sztucznych patynach, ale całkiem przyzwoicie sobie radzę. Natomiast co jest w Twojej ocenie twardym dowodem na sztuczność tych patyn?
https://monetyforum.pl/viewtopic.php?f=10&t=1535#p28728
Rozłożenie barw jest ok, mimo, że są dość ostre kolory. Mam 2 zł z 1978r, jeśli dobrze pamiętam, z patyną taką że trudno uwierzyć w prawdziwość jej jest 100% pewna.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Post autor: mmz » 24 mar 2020, 16:31

W mojej "skromnej" opinii :) monety wiarygodne co do patyny to takie, które nie świecą się jak psu "klejnoty", mają zachowane paski, kropki i plamy od walcowania i mają gładką powierzchnię lustra, a nie jak szyja 80-letniej madame. Blask monety wyglądającej jak ze złota a tylko nieznacznie pociemniałym reliefie też budzi mój niepokój, czy aby domorosły chemik nie nadużył odczynników.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Tomi-14
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:07

Re: Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Post autor: Tomi-14 » 24 mar 2020, 17:11

Czy podac gotowe recepty plynu na tego typu patyny?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Post autor: meszuzel » 24 mar 2020, 17:24

mmz pisze:
24 mar 2020, 16:31
W mojej "skromnej" opinii :) monety wiarygodne co do patyny to takie, które nie świecą się jak psu "klejnoty", mają zachowane paski, kropki i plamy od walcowania i mają gładką powierzchnię lustra, a nie jak szyja 80-letniej madame. Blask monety wyglądającej jak ze złota a tylko nieznacznie pociemniałym reliefie też budzi mój niepokój, czy aby domorosły chemik nie nadużył odczynników.
Patyna a powierzchnia monety to dwie odrębne sprawy.
Weźmy przykład:
Moneta mniejsza o to czy z II RP czy PRL czy obecnie będące w obiegu. Świeży stempel, bita moneta przynajmniej teoretycznie powinna być idealna, mogą się trafić ślady z maszyny redukcyjnej jeśli przygotowania do stempla nie były dostatecznie dobrze przygotowane. I druga z monet z tego samego stempla, ale jako ostania, przed wymianą na nowy stempel. Powierzchnia tej monety może nie być gładka, bo smar, kurz, opiłki metalu i milion innych zanieczyszczeń trwale wpłynął na wygląd stempla a tym samym na monetę.
Obie monety gdyby zabrać w jedno miejsce powinny patynieć identycznie mimo, że ta ostatnia wygląda jak szyja osiemdziesięcioletniej damy.
Dzisiaj nie mam możliwości, ale postaram się jutro cyknąć kolorową patynę wspomnianej dwójki. Moneta gładka a z kolorową patyną.
Tomi-14 pisze:
24 mar 2020, 17:11
Czy podac gotowe recepty plynu na tego typu patyny?
Ale nie chodzi o sposób tylko co takiego dostrzegasz co jednoznacznie mówi CI o tym, ze to sztuczna patyna?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Tomi-14
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:07

Re: Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Post autor: Tomi-14 » 24 mar 2020, 18:50

Odpowiemy wkrotce kolego Meszuzel.

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Podstawowe typy monet niekruszcowych IIRP - przegląd na filmie

Post autor: julk1 » 27 mar 2020, 01:05

@Tomi-14 zobacz po ile poszły te grosze ze "sztuczna patyna" - za 2-3 tys. zł :shock:
Czy o swoich zastrzeżeniach informowałeś GNMN, bo to ich grosze? Pytałeś co sądzą o patynie na tych groszach, bo wg Ciebie jest ona sztuczna?
Tak tylko pytam...

ODPOWIEDZ